11 tipov vďaka ktorým sa váš dom premení v luxusné bývanie

Luxusný nábytok si väčšina z nás nemôže dovoliť. Mnoho z nás si myslí, že nemá dostatok finančných možností, aby svoj dom vylepšili a zmodernizovali. Existuje však niekoľko trikov, ktoré z vášho domova vykúzlia elegantný a zároveň jedinečný príbytok. Nemusíte predsa utratiť veľa peňazí, aby ste si kúpili originálny nábytok, či drahé dizajnové tapety. Všetko je to len o cite a našej fantázie. My vám prinášame zopár rád, ako si v domácnosti vykúzlite príjemné prostredie a pritom neminiete tak veľa financií.

• Vymeňte staré záclony - moderné interiéri si vyžadujú prázdne okná, či zaujímavé materiály. Preto odhoďte staré rolety a vymeňte ich za nové záclony, či závesy. Môžete si na ne priviazať stuhy, ktoré ich budú držať pokope a navyše vytvoria v interiéri nový a zároveň zaujímavý doplnok. Ak máme byt vymaľovaný na tmavo, mali by sme voliť svetlé textilné doplnky, ak máme steny zafarbené do svetla,  doplnky by mali byť naopak tmavého odtieňu.
• Nábytok z bazáru - dobre sa porozhliadajte po okolí, či nenájdete vo svojej blízkosti dáky antikvariát, výpredaj, či klasický blšák. Niektorí ľudia sa zbavujú starého nábytku len za to, že ich už omrzel a chcú niečo nové. Niektoré kusy budú možno potrebovať nalakovať, či prebrúsiť, ale to už predsa zvládnete.
• Vyhoďte staromódny koberec - starý celoplošný koberec už dávno nie je in. Zadovážte si nejakú podlahu, na ňu si predsa môžete zvoliť menší, praktický kusový koberec. Ideálne je, ak má dlhý vlas, ktorý je atraktívny a navyše príjemne pôsobí na naše nohy.
• Dvere ako nové- už vás nebavia staré dvere v byte? Alebo sú už pôsobením času a rodinných príslušníkov zničené? Kúpte si farbu a jednoducho si ich premaľujte. Dobre pôsobí ak vymeníte aj kľučku, aj keď to je už o niečo nákladnejšia investícia.
• Rodinné fotky - ak chceme steny oživiť nie je nič lepšie, ako si ich ozdobiť rodinnými fotkami, ktorým dodajú šmrnc správne zvolené rámy. Tie sa dajú v rôznych predajniach, pritom si ich môžeme zobrať aj z bazáru a len si ich prebrúsiť či prelakovať. Fantázii sa medze nekladú.
• Zaujímavé osvetlenie - ani to nás nemusí stáť príliš veľa. Správne zvolené osvetlenie dokáže premeniť štýl miestnosti na nepoznanie. Skúste si rozmyslieť, či si nekúpite zaujímavú lampu, prípadne sa opäť vydajte do bazáru, môžete tam naraziť na hotové elegantné skvosty. Ak chceme niečo zaujímavé, môžeme si zvoliť lampu, ktorá má tienidlo z papiera. Pôsobí to nanajvýš zaujímavo a moderne.
• Obmedzte príliš veľa dekorácii - chcete mať moderný byt? Vyhnite sa príliš mnohým dekoráciám a stavte na minimalizmus. Skúste doma obmedziť počet dekorácií, alebo ich aspoň zlaďte do jedného štýlu.
• Vsaďte na regály - prázdne steny nie sú zlé, ale ak chcete v byte zmenu stavte na pár zaujímavých regálov. Umiestnite na ne všetky doplnky a váš byt tak získa štýl. Doplnky môžu byť z kovu, skla, či dreva.
• Zrkadlá sú v móde - práve zrkadlo dokáže miestnosť zmeniť na nepoznanie, obzvlášť vtedy, keď ich zdobí zaujímavý a mohutný rám. Pritom nemyslíme na to, aby ste si na stenu lepili ploché a nevýrazné zrkadlo, pokojne s nimi môžete experimentovať.
• Trpezlivosť ruže prináša - mnoho obchodov s nábytkom má posezónne výpredaje, preto je dobré, ak počkáme. Ak nie sme nadšenci všakovakých noviniek, aj vo výpredajoch sa dá kúpiť rôzny  nábytok. Skombinujte rôzne materiály a farby tak, aby ste si dotvorili domácnosť podľa vášho vkusu a štýlu.
• Opravujte - prasknutú či natrhnutú sedačku môžete prekryť rôznym textilom, ktorý má zaujímavý vzor, či odtieň farby. Poškrabaný nábytok môžeme prebrúsiť, alebo natrieť dákou farbou. Jednoduchou technikou je obrúskovanie, kde sa jednotlivé kúsky nalepujú na pripravený povrch, výborne sa tým zamaskujú hocijaké nedostatky na nábytku. Konferenčný stolík, ktorý sa nám už opozeral, môžeme polepiť starými novinami, kúskami polámaných dlaždíc, zrkadlovou mozaikou, alebo naň môžeme nalepiť dizajnovú  tapetu.