Ako si opraviť poškodený nábytok.

Ako na opravy dýh

Tenkú drevenú dosku glejovanú na silnejší podklad (solídne mäkké drevo alebo tvrdé drevo) nazývame dyha. Môže byť zdobená dekoratívnym vzorom farebných driev (intarzie) či tenkými plátkami (marketerie) mosadze, korytnačiny a slonoviny. Dyhy nakupujeme v špecializovaných predajniach rovnako ako rámčeky pre intarzie, pripravené vykladacie kusy, vzorky alebo hotové motívy z mnohých driev.

Oprava zničenej časti dyhy

Poničenú časť dyhy môžeme vyrezať a nahradiť ju rovnakým vzorom alebo doplnkom. Táto náhrada musí byť o kúsok silnejšia ako pôvodná dyha. Je to z dôvodu brúsenia. Tým porovnáme náhradu s okolitým povrchom. Ak by náhrada nebola dostatočne silná, môžeme použiť dve zlepené vrstvy.

Oprava uvoľnenej dyhy

Ak je dyha na rohu alebo kraji odštrbená, je možné, že sa čoskoro odlomí. V starom gleji pod dyhou býva prach a nečistota a je potrebné podklad oškrabať. Štetcom nanesieme nový glej a dyhu prichytíme svorkami. Rovnaký princíp použijeme, ak je odlepená celá dyha. Vo svorkách ju necháme, kým glej nevytvrdne.

Oprava skrútenej dyhy

Skrútenú dyhu musíme najskôr napariť. Pôsobením pary zmäkne glej, ktorým je prilepená na podklad. Dyhu zaťažíme alebo pridržíme svorkami, aby sa zrovnali trhliny. Dostatočne veľký kus mäkkého dreva umiestnime cez plochu dyhy a uchytíme do svoriek. Na dosiahnutie potrebného tlaku uprostred plochy musíme podložiť ďalším kusom dreva. Použijeme dva bloky dreva, jeden hore a druhý dole. Upneme je do svoriek z oboch strán a necháme do doby, než je glej tvrdý. Ak naparujeme žehličkou, musíme s ňou neustále pohybovať, aby sme drevo nespálili. Drevené vlákna potrebujú niekoľko hodín k napučeniu a vyplnenie trhliny.

Oprava pľuzgierovitej dyhy

Ak sa drevený základ pohybuje, môže byť dyha miestami odštrbená a pri napučaní vzniknú pľuzgiere. Môžeme ich skúsiť odstrániť zmäkčením gleja a pritlačením dyhy k podkladu. Najskôr dyhu naparíme cez vlhké plátno a potom zaťažíme rovnakým spôsobom ako u skrútenej dyhy.

V prípade neúspechu pľuzgier narežeme a nanesieme pod neho nožom glej. Pľuzgier stlačíme valčekom na maľovanie alebo hladidlom a zvyšný (vytlačený) glej vymiešame vlhkou handrou. Prelepíme leukoplastom či kobercovou páskou, upevníme do svoriek alebo zaťažíme. Za 24 hodín by mala byť závada plne odstránená.

Dyha je pomerne chúlostivá vrstva na povrchu nábytku, podlieha rôznym vplyvom. Dá sa však vyššie uvedenými spôsobmi opraviť alebo môžeme na poškodené miesto (ak sa to hodí) umiestniť intarziu či marketeriu. Tým sa nábytok opäť stane príjemnou časťou našej domácnosti.

Ako opraviť poškodené dosky stolov

Každá vec v domácnosti, ktorá sa dlhší čas intenzívne používa, zostarne a je na nej vidieť opotrebenie. To platí najmä o doskách stolov a kuchynských liniek. Po niekoľkých rokoch používania sa povrch môže poškriabať, znečistiť alebo inak znehodnotiť. Je potom treba zvoliť spôsob renovácie, ktorý bude vyhovovať danému materiálu a prostrediu nášho bytu.

Pre odstránenie vrchnej vrstvy laku či farby môžeme zvoliť niekoľko možností. Najjednoduchšie a najdostupnejšou metódou je obrúsiť povrch brúsnym papierom. Na začiatku použijeme hrubší typ pre zarovnanie hlbších nerovností a neskôr jemný pre dokonalé vyrovnanie povrchu.

Ďalšou možnosťou je použitie (ak to povrchu neuškodí) odstraňovače starých náterov. Je to zmes organických rozpúšťadiel a je vhodná na odstraňovanie farieb z dreva, kovu i kameňa. Možno použiť aj šetrnejšie varianty bez chlorouhlovodíků a aromátov. Nanáša sa štetcom a po 10 až 20 minútach môžeme starú vrstvu náteru odstrániť oceľovou škrabkou. Ak je vrstiev viac, je nutné náter a celý postup opakovať. Posledné zvyšky náteru odstránime vodou alebo terpentínom a dosiahneme čistého povrchu. Spotreba prípravku je 1kg na 3 až 5 m2 povrchu.

Pre odstránenie farby alebo laku možno použiť aj teplovzdušnú pištoľ. Pri manipulácii s ňou musíme dávať pozor na vznik požiaru. Po opálení dobrúsime brúsnym papierom. Môžeme použiť aj cidlinu. Je to kovová doštička s ostrými hranami. Pri tejto metóde je potrebné dlhými ťahmi odstraňovať pôvodný náter. Na záver opäť použijeme brúsny papier k dokonalému vyrovnaniu vrstvy.

Po dokonalom očistení pracovnej dosky stola či kuchynskej linky zvolíme nový náter. Pre zachovanie dreveného designu použijeme bezfarebný lak alebo balzam. V prípade, že chceme určitý farebný odtieň, zvolíme vhodnú farbu či farebný lak. Bezfarebných i farebných náterových hmôt je v súčasnej dobe veľké množstvo. Preto je nutné pre kvalitný výsledok postupovať podľa uvedeného návodu, ktorý sa môže podľa použitého výrobku líšiť.

Ak nemožno starý náter bežným spôsobom odstrániť alebo nechceme použiť niektorý z vyššie uvedených spôsobov, môžeme zvoliť samolepiacu tapetu určenú pre použitie na pracovnú dosku. Tieto tapety sú silné (dobre vyrovnajú povrch), odolné voči poškriabaniu, dobre znášajúce bežnú prevádzku a krátkodobo odolné proti teplote do 100 oC.

Odstránením vrstvy starého náteru a natretím nového alebo použitím samolepiacej tapety dosiahneme veľmi dobrého výsledku renovácie vrchnej dosky stola či kuchynskej linky.