Podlahy

Koberce vstávajú z mŕtvych!

Koberce sú také staré ako ľudstvo samo. Prvé koberce sa zhotovovali už pravdepodobne v Strednej Ázii pred 4 - 5 tisíc rokmi.
Vyrábajú sa takmer zo všetkých druhov textilných vlákien a priadzí.
Priadze na jednoduché tkané koberce sú najčastejšie z juty, kokosu alebo bavlnenej riadze. Sú najvhodnejší materiál pre podkladové kobercové tkaniny.
Vlna a zmesi s vlnou sú vhodné na slučkové a vlasové koberce, ktoré majú pružnosť a rýchle zotavenie po pôsobení tlaku. Skoro všetky ručne viazané koberce sú z mykaných vlnených priadzí. Úžasné koberce sú z prírodného hodvábu z ktorého sa viažu veľmi jemné gobelíny.
Rozoznávame rôzne druhy kobercov a takisto aj rozmanité dĺžky. Môžu byť krátke alebo aj celoplošné.
Ak sa rozhodnete pre koberec, ktorý je "od steny k stene", teda celoplošný a bude dominantnou ozdobou vášho bytu, je hlavné si ujasniť, či bude na mieste na stálo, alebo ho budete časom vymieňať. Podľa toho je potrebné zvoliť spôsob pripevnenia k jeho podkladu. Máte na výber lepidlo, fixačný prostriedok alebo obojstrannú pásku.
Možno si poviete, že koberce nechcete preto, lebo sa ťažko čistia, usádza sa v nich neustále prach a udržuje sa v nich nečistota. Takisto je ich veľká nevýhoda, že po dlhšom používaní je na niektorých kobercoch viditeľnejšie opotrebenie.
Máme však pre celoplošné koberce prvú pomoc. Existujú rôzne výkonné vysávače, ktoré ich ľahko zbavia prachu. Niektoré špeciálne vlákna v kobercoch ako napr. teflónové nedovolia nečistotám, aby sa usadzovali hlboko v tkanine, dokonca ich odpudzujú.
Ak máte radi nohy v teple a už Vás omrzela chladná podlaha,vymeňte ju za príjemný,mäkkučký a teplý koberec. Ochotný predajcovia Vám iste radi poradia a pomôžu vybrať ten správny, ktorý urobí Váš domov útulnejším.


Návod ako ich dobre prilepiť a nič ,,nespackať":
1.Dobre pripravte podlahu, kde sa bude koberec pokladať:
Odstráňte starú podlahovú krytinu vrátane lepidla či lepiacich pások. Z povrchu podlahy odstráňte všetky uvoľnené časti. Ak tu zostali nánosy farieb či lakov, odbrúste ich. Koberce sú veľmi nenáročné,je možné ich lepiť prakticky na akýkoľvek povrch, ktorý je rovný, suchý a neprašný. Preto nezabudnúť hlavne povrch, kde sa bude koberec pokladať, riadne vyzametať, prípadne vyumývať, aby Vám lepivá časť koberca dobre držala na podlahe.
Linoleum, PVC či dlaždice možno pod kobercom nechať na mieste, ale musia pevne držať na podklade. Všetky priehlbiny a trhliny vyrovnajete tmeliacou hmotou, prípadne pomocou vyrovnávacej stierky na podlahy. Pred lepením koberca sa ujistite, či je stierka dokonale vyschnutá.

2.Odstrihnite koberec
Zmerajte si podlahu a koberec narežte alebo si ho nechajte narezať v obchode tak, aby ste mali na všetkých stranách rezervu asi 10 centimetrov.
Ak Vám koberec je krátky a budete musieť nadpájať, snažte sa aby napojenie medzi jednotlivými pruhmi koberca bolo v tých miestach, kde bude stáť nábytok.
Pri ukladaní koberca potom dbajte na to, aby všetky spájané diely mali vlas smerovaný na rovnakú stranu, vyhnete sa tak odlišnému odrazu svetla. Koberec by potom mohol vyzerať, že má na rôznych miestach trochu inú farbu.

3. Prilepte koberec
Ak nechcete, aby sa koberec vlnil, mal by sa v miestnostiach nad 20 metrov štvorcových nalepiť celoplošne. Používajte iba lepidlo na koberce a také, ktoré sa hodí na zvolený podklad.
Koberec zrolujte. Najprv natrite lepidlom pri stene pruh podlahy o niečo väčší, než je hrúbka role. Potom z role kúsok odviňte a koberec prilepte. Dobre vytlačte všetky vzduchové bublinky a dôkladne ho uhlaďte. Zvyšok podlahy natierajte lepidlom vždy v meter širokých pruhoch a postupne tak koberec  fixujte. Prečnievajúce časti koberca odstrihnite.
Ak viete, že po nejakej dobe budete koberec vymieňať, miesto lepidla môžete použiť fixačný prostriedok na koberce, alebo obojstrannú pásku. Cena je podobná ako u lepidla, však prostriedok nedrží tak pevne a koberec zaistí proti pohybom a vlneniu.

 

Druhy podlahových krytín

Interiérový nábytok spolu s doplnkami a farbami tvorí základ každého plnohodnotného bývania. Nemenej dôležitá je podlaha. Výber podlahovej krytiny je prvým bodom, pre ktorý sa rozhodujeme pri zariaďovaní interiéru až potom môžeme zvažovať výber nábytku a následne aj jeho umiestnenie. Naoko nepodstatná časť má v interiéry dôležitú úlohu a to z praktického aj estetického hľadiska. Vhodne zvolený materiál a farba podlahovej krytiny ovplyvňuje dojem z miestnosti čiže dotvára celkovú atmosféru interiéru.

Plávajúca podlaha je tvorená buď z dreva, alebo laminátových či vinylových dosiek, ktoré vám vo vašom byte zaručia tichú chôdzu a mäkkosť každého kroku. Manipulácia s podlahami tohto typu je veľmi jednoduchá, keďže sa zakladajú spájaním jednotlivých častí do seba. Od spodných materiálov je oddelená pružinovou vrstvou, ktorá bráni šíreniu zvuku. Veľmi dôležitý je ich správny výber, ktorý by mal byť ovplyvnený nielen dizajnom podlahy, ale hlavne tepelnými, izolačnými a tlmiacimi vlastnosťami. Kvalitná plávajúca podlaha vám zaistí počas zimného obdobia menšie náklady za vykurovanie. V posledných rokoch sa stalo veľmi obľúbeným aj podlahové kúrenie, ktoré nám okrem teplej „pôdy“ pod nohami zabezpečí aj dlhodobé ušetrenie financií za už spomínané vykurovanie. Tak laminátové ako aj vinylové dosky v dostatočnej miere vodia teplo takže môžu nahradiť koberce a iné výrobky vyrobené zo syntetických materiálov. Plávajúca podlaha nemusí byť zhotovená len z jedného typu materiálu, ale môže byť skombinovaná napríklad s korkom alebo drevom. Ak si do vášho interiéru zvolíte vinylovú podlahu máte záruku jej dlhej životnosti. Vinylové druhy podláh sú vyhľadávané vďaka ich mechanickej odolnosti a pevnosti, ktoré umocňujú pocit z priestoru a harmónie dizajnu. Originálnosť a jedinečnosť prinesú do vášho interiéru drevené podlahy vzhľadom na to, že každý strom nesie v sebe svoj vlastný rukopis aj každý kúsok bude rozdielny a výnimočný. Navyše sú na dotyk veľmi príjemné a udržujú teplo.

Ďalším typom podlahovej krytiny, ktorú si môžete zvoliť do svojho interiéru sú parkety. Vyrábajú sa z masívneho dreva a kladú sa v najrôznejších vzoroch, z ktorých sú najbežnejšie stromček, reťaz, tehla či štvorec. Parkety majú tiež niekoľko podôb a medzi najznámejšie patria parketové vlysy čo je masívna drevená podlaha, mozaikové parkety zhotovené z tvrdého dreva a kladené do tabuľových vzorov ďalej sú to zámocké parkety vyrobené z kvalitného dreva majúce tvar štvorca a nakoniec drevené trojvrstvové podlahy. Najväčšou výhodou parkiet je dlhá životnosť, ktorá by správnej údržbe dosiahne vyše sto rokov a taktiež jednoduchá montáž. Parkety okrem príjemného vzhľadu prinesú do vášho bývania aj zvukovú a tepelnú izoláciu. Vďaka antistatickým a antialergickým vlastnostiam sú vhodné na umiestnenie do detských izieb a spální. Parkety majú aj svoje negatíva medzi, ktoré patrí finančná nákladnosť, náročná údržba a náchylnosť k poškrabaniu. Sú tiež citlivé na teplotné výkyvy a vlhkosť, preto je dôležité aby teplota v miestnosti bola 21 – 23 stupňov. V tomto prípade záleží aj na type parkiet pričom viacvrstvové sú oproti masívnym druhom stabilnejšie. Pre niekoho výhodou pre iného nevýhodou je farebná nestálosť parkiet, ktorá je spôsobená ich prírodným pôvodom.

Ak patríte medzi obľúbencov keramických dlažieb mali by ste vedieť, že pri výbere je dôležité zamerať sa nielen na dizajn, ale aj technické parametre týchto podlahových krytín. Správne zvolené keramické dlažby musia spĺňať dve kritériá a to estetické to znamená, že musia ladiť s celkovým interiérom a technické čiže musia zodpovedať konkrétnemu účelu, ktorý je ovplyvnený vlastnosťami materiálu. Keramické dlaždice sú vlastne dosky rôzneho formátu a váhy, ktoré sa vyrábajú z kaolínu, ílu, piesku či ďalších prírodných materiálov pri vysokej teplote čo ich robí tvrdé, trvanlivé, hygienické, odolné voči mechanickému poškodeniu, ľahko umývateľné a nehorľavé. Aj keď oplývajú pevnosťou čo znamená, že sa neohýbajú a nedeformujú sú veľmi krehké čiže ak spadnú alebo do nich udrie ťažký predmet rozbijú sa. Keď sa rozhodnete pre zakladanie keramickej dlažby do vášho interiéru mali by ste sa ubezpečiť, že podklad, na ktorý bude dlažba kladená je rovný a bez hrbolcov. O takýto podklad sa postarajú rôzne vyrovnávacie a lepiace materiály, ktoré zaplnia plochu pod veľkým formátom dlaždíc a zabránia vzniku bublín. Vhodná šírka špár je pri dlažbách 1,5 milimetra. Existuje niekoľko typov dlaždíc a to glazované dlaždice, ktoré majú povrch potiahnutý milimetrovou vrstvou farebného skla, ktoré dodáva produktu dôležité estetické a technické parametre. Neglazované dlaždice, ktorých povrch je bez výraznejších dekorácií a vzorov. Posledným typom sú dlaždice kompaktné, ktoré sú buď jednoliate alebo pórovité čiže s drobnými kanálikmi pričom platí čím je viac kanálikov tým je vyššia sacia schopnosť. Moderným trendom keramických dlažieb je zväčšovanie ich formátu čoho následkom vzniká plocha s minimálnym množstvom špár. Podlaha tak pôsobí jednotne čo prispieva k celistvosti interiéru a dodáva mu vzdušnosť a eleganciu. Veľké formáty taktiež zrýchľujú zakladanie a prispievajú k ľahkej údržbe. Najčastejšie sa dlažba vyskytuje v tvare štvorca alebo obdĺžnika. Vďaka novým technologickým procesom, ktoré využívajú digitálny tisk však môže mať keramická dlažba podobu dreva, kameňa alebo kovu. Na jej povrchu sa môžu objaviť rôzne vzory akými sú napríklad 3D efekt, vlny, geometrické tvary či napodobňovanie epicentra výbuchu. Trendy je aj mozaika, ktorá sa môže použiť tak na podlahe ako aj na stenách či strope. Čo sa týka farieb moderné sú výrazne kontrasty farieb, ktoré sa vytvárajú v dvoch líniách a to prostredníctvom teplých farieb a studených. Populárne sú aj prírodné tóny akými sú modrá, zelená, žltá, oranžová či červená farba. Keďže podlaha priestorov v interiéry je vystavená rôznej záťaži mala by im byť prispôsobená aj dlažba. Okrem záťažovej odolnosti je potrebné myslieť aj na tvrdosť, odolnosť proti tvorbe škvŕn a proti chemikáliám. Dôležité je tiež vedieť, že na svetlých dlažbách je viac vidieť nečistoty, lesklé povrchy môžu utrpieť škrabance a taktiež po čase stratiť lesk. V kúpeľni by mala byť umiestnená dlažba s odolnosťou proti chemickým čistidlám a kyselinám. Kuchyňa je priestor, kde je najviac namáhaná podlaha, preto by dlažba mala disponovať dobrými mechanickými a chemickými vlastnosťami. Pri výbere dlaždíc do obývacej izby a spálne sa môžete nechať riadiť hlavne vašim vkusom z ohľadom na štýl priestoru. Pri vonkajšom použitý dlažby je dôležité myslieť na odolnosť dlažby voči mrazu.

Ak túžite po menej nákladnom materiály, ktorý bude v sebe zahŕňať trvanlivosť, tepelnú a zvukovú izoláciu, odolnosť voči šíreniu baktérií a mikroorganizmov výborným riešením pre vás je kúpa linolea. Vďaka jeho mnohým farebným variáciám ho môžete zladiť s akýmkoľvek typom interiéru a pomocou rôznych vzorov dokáže imitovať akýkoľvek iný druh podlahy. Na podklad môžete linoleum aplikovať dvoma spôsobmi. Prvým z nich je materiál v pásoch lepený na podklad a druhý spôsob predstavujú plávajúce podlahoviny v tvare štvorca alebo obdĺžnika kladené nasucho. Klasická konštrukcia takejto podlahoviny má tri vrstvy, medzi ktoré patrí nášľapná čiže linoleum, nosná, ktorú tvorí drevená doska a spodná alebo korková. Vďaka použitým kvalitným prírodným pigmentom je farba linolea trvanlivá a jasná. Jej stálosť podporuje špeciálna povrchová úprava, ktorej úloha je tiež chrániť materiál pred poškodením. Životnosť linolea je väčšinou 20 až 30 rokov no ak je správne udržiavané vydrží aj 50 rokov. Povrch je teplý, príjemný a dobre znášajúci záťaž v podobe položeného nábytku. Podklad pod linoleum musí byť vyrovnaný, suchý, pevný, čistý a bez pohyblivých častí. Údržba spočíva vo vysávaní a utieraní vlhkou handrou. Linoleum sa zhotovuje v rôznej výške a jeho umiestnenie je ovplyvnené záťažou v interiéry. Pre obytné a stredne namáhané priestory je najvhodnejšie linoleum 2 milimetrové, pre náročnejšie je vhodná výška 2,5 milimetra a pre priemyselné priestory je určené  4 milimetrové linoleum. Výhodami linolea je, že zabíja baktérie, plesne či niektoré mikroorganizmy a vďaka antistatickým vlastnostiam nepriťahuje prach.

Posledným druhom podlahovej krytiny sú koberce, ktoré priestor zútulnia a zabezpečia mu efektné zateplenie. Koberec patrí medzi najpríjemnejšie podlahové krytiny vďaka svojim výborným izolačným vlastnostiam a tiež je vhodným dizajnovým doplnkom. Pri výbere koberca je dôležité zvážiť či ho budeme používať dlhodobo alebo nám bude slúžiť ako dekorácia z čoho vyplýva, že si môžeme zvoliť koberec menší alebo taký, ktorý bude zakrývať celú plochu. S týmto výberom súvisí aj druh materiálu, z ktorého je koberec zhotovený, hustota vlasu a samozrejme aj jeho farebnosť. Farba a vzor koberca by mali ladiť s celkovým interiérom a dopĺňať príjemnú atmosféru. To znamená, že ak priestor obsahuje rôzne rôznofarebné doplnky je lepšie zvoliť si sem jednofarebný koberec najlepšie tmavo hnedý, ktorý je univerzálny pre každý typ domácnosti. Ideálnym umiestnením koberca je detská izba, kde stlmuje pád či zabraňuje pošmyknutiu sa dieťaťa. Farebné koberce sa však môžu vyskytovať aj v iných častiach interiéru akými sú napríklad obývacia izba alebo spálňa. Trendy neobišli ani koberce a môžete si vyberať podľa vašich predstáv z bohatej farebnej palety, z rôznych veľkostí, v aktuálnom dizajne, od najlacnejších vlnených vlákien až po vlnené klasické materiály a originálne luxusné. Vysokonamáhané  koberce patria medzi špeciálne druhy, ktoré sú umiestnené na špeciálnych podložkách. Určené sú predovšetkým na umiestnenie do veľkých pracovných hál, v kanceláriách, ale môžu sa používať aj v domácom prostredí. Na zhotovenie tohto druhu kobercu sa používa kombinácia prírodných a syntetických vlákien, ktorých spojením vznikne vysoko odolná, pružná a trvanlivá pokrývka podlahy. Medzi ďalší materiál, z ktorého sa vyrábajú koberce je umelé vlákno najčastejšie polyamid, polypropylén či polyester. Najkvalitnejším materiálom používaným na výrobu kobercov je vlna, ktorá im zaručuje dlhú životnosť. Zo zdravotného hľadiska však vlna nie je vhodná pre alergikov a ľudí s dýchacími problémami. Životnosť kobercov ovplyvňuje aj hustota vlákien pričom do viac zaťažovaných priestorov akým je napríklad obývacia izba je pod nábytok lepšie zvoliť koberec s vyšším počtom vlákien. Koberce s dlhými vláknami sú vhodnejšie na používanie v malých formátoch, pretože ich údržba je o niečo náročnejšia.