Na čo je treba myslieť pri kúpe záhradného nábytku
Ten, kto si zaobstará na svoju záhradu dreveným záhradným bude v prvom rade očakávať príjemné posedenie na záhrade či terase a súčasne chce minimum starosti o práve zakúpený výrobok. Drevo je zo všetkých používaných materiálov najcitlivejšie na vonkajšie vplyvy, aké sú napríklad počasie alebo fyzické poškodenie. Pri každodennom používaní takéhoto nábytku v záhrade by človek mal dávať pozor a zaobchádza s ním jemne aby sa predišlo znehodnoteniu či poškodeniu. Niektorý odborníci odporúčajú nábytok odložiť alebo aspoň prikryť pred dažďom do vhodného priestoru, ak nie je chránený terasou alebo inou strieškou. Aby drevený nábytok odolával všetkým vplyvom počasia, mal by byť ošetrený proti hnilobe tlakovou impregnáciou a pokiaľ nemá farebný krycí náter, potrebuje pravidelne ošetrovať olejovými lakmi či pigmentovými lazúrami.
Z cudzokrajných drevín slúži k výrobe záhradného nábytku teak, stredne tvrdé drevo z indonézskych plantáží, používané mimo iného i ku stavbe lodí. Nábytok z takéhoto dreva je mimoriadne kvalitný ale je aj drahší ako ostatný materiál. Lacnejšia alternatíva môže byť eko teak, čo predstavujú čiastočky spracovanej drevnej hmoty. Drevo teaku je bohaté na prírodné oleje a tak aj samo bez impregnácie odolá vode, slnečnému žiareniu i mrazu. Nábytok môžete v záhrade bez obáv nechať aj prezimovať. Jeden krát do roka ho ale treba ošetriť olejmi, ktoré majú zloženie určené na teakové drevo. Úplne neošetrované drevo môže získať veľmi príjemný vzhľad. Pôvodne medová farba teakového dreva sa zmení na striebornú až šedú ale úžitková hodnota a kvalita sa pritom nezmení.
Do záhrady patrí  kvalitný záhradný nábytok 
Záhradný nábytok by mal byť súčasťou každej záhrady. Takýto nábytok by mal byť kvalitný, odolný ale mal by spĺňaj aj požiadavky na estetické spracovanie a dizajn. Záhrada je to správne miesto pre relax, oddych ale aj zábavu a keď si zaobstaráte pohodlný záhradný nábytok, bude sa vám odpočívať ešte lepšie. Krásna a upravená záhrada si zaslúži to aby ju pekne dopĺňal moderný nábytok, ktorá vašu záhradu dokonale doladí. Dnes sa nemusíte obávať dizajnových kúskov ale hlavné je to, aby ste dbali na výber kvalitného materiálu. Dnešný trh ponúka široké množstvo materiálov, z ktorých sa vyrába takýto moderný nábytok do záhrady.
A aký záhradný nábytok by ste si mali zaobstarať? Najlepšie je bezpochyby nábytok z dreva, ktorý nenaruší prírodný ráz záhrady. Tento nábytok je aj vysoko kvalitný a odolný hlavne voči prírodným vplyvom, nárazom alebo iným aspektom. Naopak kovový nábytok pôsobí veľmi luxusne a elegantne. Je len na vás, čomu dávate prednosť a aký máte vkus. Pri výbere treba zvážiť aj to akú máte záhradu alebo terasu, kde chcete tento nábytok umiestniť. Jediné, čomu by ste sa mali vyvarovať, je plast. Nábytok z plastu sa do prírody nehodí. Záhradný nábytok by mal do prírody zapadnúť a nie ju narušovať.

Záhradný nábytok.

Ležadlá, záhradné súpravy na sedenie a pohovky rozšíria Váš priestor na bývanie aj vonku. Ten najkrajší záhradný nábytok z módneho ratanu, dreva, a to v pestrých farbách.

Dnešný záhradný nábytok je v súčasnosti už rovnako pekný ako nábytok pre vnútorné priestory. Trend, ktorý sa aj tento rok vďaka novým materiálom naďalej presadil. Medzičasom pre terasy existujú už skoro celé palety ponúk podušiek na sedenie.

Nový charakter bývania vonku dodávajú predovšetkým syntetické vlákna vysokej kvality. Starajú sa o to, aby záhradný nábytok iba pohodlne nevyzeral, ale aby ponúkal aj vysoký komfort pri sedení. Zároveň je nábytok odolný proti počasiu. Dokonca aj po silnom slnečnom žiarení si zachová tvar a farbu, dážď po povrchu jednoducho stečie. Okrem toho je taký záhradný nábytok nenáročný na údržbu. Na vyčistenie postačí pretretie vlhkou utierkou alebo osprchovanie záhradnou hadicou.

O pohodlnosť pri ratanovom nábytku sa postará čalúnenie odolné voči vplyvom vonkajšieho prostredia. Ale žiadne starosti: Dnešné vankúšiky a podušky záhradného nábytku už netreba pri každom slabom dáždiku schovať dovnútra. Disponujú odolnými poťahmi a sú vyplnené materiálom, ktorý je tak isto odolný voči vplyvom počasia. Aj ponuka dizajnov už spĺňa všetky želania: Závisiac od vkusu existuje čalúnený záhradný nábytok v rôznych farbách a vzoroch.

Večné klasiky z dreva sú záhradné súpravy z ušľachtilého teaku alebo mahagónu. Kto nechce mať záhradný nábytok z dreva tropických druhov stromov, vsadí na drevo miestnych stromov ako sú smrekovec, smrek a dub. Dbajte na to, aby bolo drevo odolné voči počasiu vďaka ošetreniu impregnáciou, olejom alebo lakom. Všeobecne nie je záhradný nábytok vhodný na celoročné používanie.

Dnes už znovu môže byť záhradný nábytok pestrý! Dovolené je všetko čo sa páči. Od prírodných odtieňov až po záhradný nábytok s výrazným vzorom či krikľavými farbami. Lavička na sedenie v sýto červenej napríklad výborne vynikne v záhrade s pestrým záhonom kvetov.

Šesť rád pri nakupovaní záhradného nábytku

Ako aj interiérový nábytok tak aj kvalitný záhradný nábytok má svoju cenu. Jeho zaobstaranie by preto malo byť vopred dobre naplánované.

- Zmeranie miesta

Každý nemá veľkú záhradu a na balkóne alebo terase sa je treba často uskromniť na ploche, ktorá je k dispozícii. Nie ojedinele stojí človek pred rozhodnutím: Je miesto na sedenie za stolom dôležitejšie , alebo radšej ležanie na slniečku? Kompromisom, v prípade nepostačujúceho priestoru je zložiteľný nábytok, ktorý sa dá podľa potreby rozložiť. Takže: Pred zakúpením treba vymerať dané miesto a zamerať sa na to najdôležitejšie, pretože miesto vo voľnom priestranstve nedáva pocit voľnosti, ak sa tam dá sotva pohnúť!

- Vyjasniť si otázku vkusu

Samozrejme je výber nového záhradného nábytku závislí od obsahu peňaženky, ale má niečo spoločné aj s osobnými záujmami. Máte radi nábytok z ratanu, dreva, kovu alebo umelej hmoty? Ste skôr tradicionalista, alebo povolíte aj v záhrade kúsok experimentálnych foriem? Máte radi romantiku či skôr modernosť? Rozhodovanie uľahčí ak si tieto otázky ujasníte už pred vstupom do špecializovanej predajne.

- Uprednostnenie umelého ratanu

Na záhradný nábytok sa kladú vysoké nároky, ktoré tradičný ratanový nábytok z prírodného materiálu spĺňa len nedostatočne. Oproti tomu je záhradný nábytok z umelého ratanu hotovým zázrakom v odolnosti. Vysoko kvalitné, moderné umelé materiály sú odolné voči počasiu, svetlostále, recyklovateľné a zdravotne nezávadné ako aj odolné voči hrdze. Tieto materiály však majú takisto svoju cenu. K tomu je ratan ešte aj dnes ručnou prácou. Takže prvá dobrá ponuka pleteného nábytku preto často nie je skutočnou výhrou!

- Kam s poduškami v zime?

V oblasti podušiek určených na používanie v exteriéri sa veľa udialo. Za prvé existuje veľká ponuka špeciálnych outdoorových materiálov, za druhé je vnútro vytvorené tak, že slabý dážď už nepredstavuje problém – stála vlhkosť by to však byť nemala. Ten, kto si želá podušky na terasu, musí si aj premyslieť kde ich v zime môže skladovať.

- Drevo miestnych stromov alebo tropické drevo?

Pri téme dreveného záhradného nábytku sa názory ľudí rozchádzajú. Drevo z tropických stromov, hlavne z teaku, je nepopierateľne najlepšie odolné voči vplyvom počasia. Aby sme pri kúpe takéhoto dreva mali čisté svedomie, treba sa informovať či pochádza z pestovania v lesných škôlkach, teda má značku . Drevo z miestnych stromov ako je smrek alebo smrekovec, sa stáva odolné voči počasiu až po dodatočných impregnáciách a špeciálnych náteroch laku.

Špeciálne outdoorové materiály, laky a umelé látky odolné voči počasiu prinášajú do záhrady, na balkón a terasu farby. Nábytok z kovu sa lakuje špeciálnym spôsobom spojeným s vypaľovaním, pretože len keď sa lak pevne spojí s kovom dokáže odolať vplyvom počasia. Nábytok z umelej hmoty by sa mal prefarbiť, potom na ňom prípadné škrabance nebudú tak viditeľné.