Teakový záhradný nábytok

V posledných rokoch sa stal teakový nábytok veľkým hitom. Ceny nábytku z tohto materiálu sa v jednotlivých predajniach líšia. Je to hlavne preto, že kvalita tohto dreva je iná a preto si treba dávať pozor pri kúpe. Drevo sa získava zo stromu, ktorý sa nazýva teaka obrovská. Toto drevo sa pestuje v Amerike, juhovýchodnej Ázii alebo v západnej Afrike. V každej oblasti sa pestuje drevo inej kvality. Strom dosahuje výšku 30 až 40 metrov a jeho listy na zimu opadávajú.

Teakové drevo sa stalo veľmi obľúbené v polovici 20. storočia. Nábytok z tohto materiálu sa stal obľúbený pre jeho neobyčajný vzhľad. Teakové drevo je výborné v mnohých smeroch. Takéto drevo výborne odoláva vode, pliesňam, hubám a ďalším škodcom. Teakové drevo je veľmi tvrdé, pevné a pružné. Veľmi dlho vydrží. Odoláva vplyvom počasia, taktiež mu nevadí slnečné svetlo, dážď, vietor, sneh a dokonca ani mráz. Pokojne ho môžete na záhrade nechať aj cez zimu.

Údržba tohto nábytku je tiež veľmi jednoduchá. Stačí mu mydlová voda dvakrát do roka. Ak sa na ňom nachádza zaschnutá špina pomôže jemná kefka alebo hubka. Drevo po čase môže zmeniť svoju farbu na šedú až striebornú a to bez toho aby stratilo na svojej hodnote alebo kvalite. V suchých horúcich dňoch je dobré tento druh nábytku pokropiť vodou. Inak drevo môže veľmi presýchať a tým sa vytvoria praskliny na povrchu.

Kvalita teakového dreva sa delí na tri stupne –A, B, C. Kvalita C je asi najhoršia zo všetkých, s teakom nemá skoro nič spoločné a preto treba dávať pozor. Tieto výrobky vydržia skutočne málo, drevo je často nestále, mäkké a praská. Vydržať môže pár rokov ale starostlivosť oň musí byť veľmi vysoká. Pokiaľ chcete naozaj kvalitný nábytok do záhrady z teaku treba sa zamerať hlavne na triedu A. Tu budete mať istotu, že nábytok je kvalitný a odolný. Jeho životnosť bude celoživotná.